Dopytaj lub wyceń usługi netPR.pl

Jeśli masz pytania lub chcesz otrzymać wycenę, wypełnij formularz


"...iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”

05 stycznia 2017

Polski to skomplikowany język. Według wielu rankingów jeden z najtrudniejszych na świecie. Ale czy oznacza to, że warto zaśmiecać go obcojęzycznymi wtrąceniami? Absolutnie nie. Naszym obowiązkiem jest go pielęgnować i dbać o jego poprawność.

Trudna wymowa, wiele zasad, a do tego… mnóstwo wyjątków od nich. To m.in. w tym właśnie tkwi piękno tego języka. Dzięki mnogości synonimów to samo można powiedzieć na wiele różnych sposobów. Nie zapominając przy tym o subtelnych różnicach w wydźwięku pomiędzy niektórymi słowami, które teoretycznie mają takie samo znaczenie.

Silenie się na wtrącenia z innych języków wcale nie wygląda profesjonalnie i nowocześnie. Według mnie – co najwyżej szpanersko. Oczywiście czasami nie da się ich uniknąć. To wyjątki, kiedy – przyznaję się – sam je stosuję. Zwykle są to słowa, które nie mają odpowiednika w naszym ojczystym języku lub których substytut nie oddaje w pełni znaczenia oryginału.

Nie mniej ważne od samego stosowania polskojęzycznych określeń jest posługiwanie się językiem poprawnie. Tylko tyle i aż tyle. W przypadku tak trudnego języka jest to często wyzwanie nawet dla nas, którzy od urodzenia mamy z nim do czynienia. A z punktu widzenia PR-u warto wspomnieć, że robienie błędów językowych to najbardziej rażące przewinienie popełniane przez firmy w mediach społecznościowych.

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” – Mikołaj Rej.

Drukuj

Załączniki

polish-flag-1843854_1920.jpg

jpg 249,4 kB

Jak zadbać o bezpieczeństwo konta użytkownika oraz całej organizacji?

22 lipca 2024

Centrum pomocy netPR.pl - baza wiedzy dla użytkowników

22 czerwca 2023

Dostępność cyfrowa w praktyce: Jak wdrożyć zasady WCAG dla treści na swojej stronie internetowej

22 marca 2023
Odwiedzając tę stronę, wyrażasz zgodę na używanie plików „cookies” zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki „cookies” były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą Polityką Ochrony Prywatności.
Zmień orientację urządzenia