Dopytaj lub wyceń usługi netPR.pl

Jeśli masz pytania lub chcesz otrzymać wycenę, wypełnij formularz


netPR.pl sprawdza przystępność języka polskich PR-owców

16 kwietnia 2013

Studia wyższe, a nawet doktoranckie – takie wykształcenie konieczne jest, by zrozumieć informacje tworzone przez polskich PR-owców. Dlatego rozwiązania netPR.pl wzbogacono o narzędzie, które sprawdza, na ile zrozumiały jest komunikat prasowy.

Spośród stu losowo wybranych informacji prasowych tylko dwie zrozumiałby uczeń gimnazjum, a trzydzieści siedem - uczeń szkoły średniej. Większość znajduje się na poziomie studiów wyższych - licencjackich (48) i magisterskich (7). Przyswojenie sześciu byłoby możliwe tylko dla doktorantów.

Trudne w zrozumieniu mogą być nie tylko raporty finansowe czy specjalistyczne informacje marketingowe. Czasami do przyswojenia informacji o masowym produkcie czy promocji należałoby ukończyć studia doktoranckie. Co ciekawe - niektórzy PR-owcy świetnie radzą sobie z przystępnym przedstawianiem nawet nowinek technologicznych.

Zadaniem PR-owca jest tłumaczenie przekazu firmy na język zrozumiały dla jej otoczenia – mówi Marek Woźniak, prezes zarządu netPR.pl. – Jak pokazuje nasze badanie, nie jest to takie proste. Dlatego z przyjemnością oddajemy naszym Klientom kolejne narzędzie, które pozwoli im komunikować bardziej efektywnie - dodaje.

Narzędzie netPR.pl analizuje tekst przed publikacją i pokazuje, co można poprawić, by informacja była bardziej zrozumiała. Wskazania aplikacji należy traktować jako pomoc, a nie ostateczny wyrok.

Indeks czytelności FOG (z ang. „mgła”) zdefiniował amerykański wydawca Robert Gunning w połowie ubiegłego wieku. Wyliczano go wtedy ręcznie na podstawie kilku fragmentów tekstu.

Wskaźnik FOG określa stopień przystępności tekstu, a jego wartość to liczba lat edukacji niezbędnych do zrozumienia przekazu. FOG=9 oznacza, że tekst będzie zrozumiały dla ucznia gimnazjum, FOG=22 – że nie przyswoi go osoba bez doktoratu.

Według oryginalnego indeksu FOG, sformułowanego dla języka angielskiego, słowa trudne mają trzy sylaby i więcej. W języku polskim za trudne uznaje się wyrazy czterosylabowe i dłuższe.

Więcej informacji na temat indeksu czytelności FOG znajduje się na stronie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Indeks_czytelności_FOG.

Więcej informacji dotyczących biur prasowych znajduje się na stronie netpr.pl.

Poziom trudności powyższej informacji prasowej: szkoła średnia (patrz załącznik).

Drukuj
Pobierz

Załączniki

netPR.pl-analiza tresci.png

netPR.pl-analiza tresci.png

png 56,2 kB

infoWire.pl uruchamia własne studio telewizyjne

27 stycznia 2015

infoWire.pl – nowa marka dla dystrybucji informacji i materiałów wideo

06 czerwca 2014

Redakcyjne materiały filmowe, z bezpłatną licencją dla telewizji i innych mediów, w media.netpr.pl

19 marca 2014
Odwiedzając tę stronę, wyrażasz zgodę na używanie plików „cookies” zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeśli nie chcesz, aby pliki „cookies” były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą Polityką Ochrony Prywatności.
Zmień orientację urządzenia